Jak założyłem własną firmę… – ZUS, US, VAT-US, siedziba, problemy i zagadki

Post navigation

Życie

Jak założyłem własną firmę… – ZUS, US, VAT-US, siedziba, problemy i zagadki

Wiele osób pyta odnośnie zakładania działalności w domu rodziców lub w innym miejscu, ale innym niż miejsce zamieszkania. Napiszę tu jak to wyglądało u mnie, ponieważ założyłem właśnie działalność i przeszedłem całą ścieżkę z VAT + ZUS + księgowość itd.

Moja sytuacja

Wynajmuję mieszkanie w Katowicach. Niestety właściciel, a raczej agencja nie zgodziła się na prowadzenie działalności w tym mieszkaniu argumentując to wzrostem podatków. Bałem się zakładać wirtualnego biura z racji wszechobecnej nagonki i kontroli. Dlatego jedyną możliwością było założenie firmy na adres zameldowania, tam gdzie mieszkają rodzice. Rozliczać się trzeba w miejscu zamieszkania dlatego urzędem właściwym są Katowice. Siedziba firmy będzie pod innym US, ale on w tym przypadku nie jest w ogóle brany pod uwagę.

CEIDG

Tutaj nie ma większego problemu, złożyłem wniosek przez internet. Warto na każdym etapie mieć wcześniej założony ePUAP i profil zaufany. Jest możliwość potwierdzania się profilem zaufanym dzięki założonym kontom w bankach. Ja akurat mam prywatne konto w Millenium i każdy podpis profilem poświadczam tym bankiem. Banków jest tam kilka – ok. 8 różnych. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to ok 5 czy 6 różnych adresów na wniosku. Każdy służy do czego innego – zameldowania, zamieszkania, korespondencji, siedziby, przechowywania dokumentacji. Przez CEIDG zgłosić można się też do ZUS. Przez przypadek zaznaczyłem gdzieś dwa razy ub. chorobowe i na drugi dzień zadzwoniła do mnie obsługa z ZUS i wyjaśniła co i jak. Na szczęście mogli mi to sami edytować i nie musiałem stawiać się osobiście z jakimiś korektami.

Księgowość

Podpisałem umowę z iFirma na biuro rachunkowe w pakiecie mini. Tutaj trzeba założyć sobie konto w aplikacji dopiero jak się będzie miało wpis do CEIDG, żeby znać dane. W kilku miejscach u nich można pobierać dane automatycznie na bazie NIPu. Umowę wysłali pocztą na adres firmy, po dwóch dniach była na miejscu. Podpisać i wysłać z powrotem. Do umowy dosyłają też koperty na cały rok już opłacone, więc wysyłanie co miesiąc do nich FV nie kosztuje.

Urząd Skarbowy

Chyba największa bolączka. Po etapie CEIDG chciałem się zgłosić jako płatnik VAT + VAT-UE, ponieważ mam umowę o współpracy (będę miał od 1go) z firmą w Londynie. Czyli eksport usług poza granice kraju. Poszedłem do US w Katowicach. Pani zapytała czy siedziba będzie w miejscu zamieszkania. No niestety nie. Więc poprosiła o umowę o użyczenie lokalu. Bez tego nie przyjmie mi VAT-R. Poprosiłem, aby pomogła mi wypisać ten VAT-R, bo jest tam kilka checkboxów. Pomogła. Dorzuciła też takie oświadczenie, abym je wypełnił – czym zajmuje się firma, gdzie będą świadczone usługi i czy mam jakieś magazyny i czy zatrudniam pracowników. Ale nie udało się wniosku złożyć, bo ta umowa. Pojechałem do rodziców i spisałem taką umowę (może uda mi się wzór podlinkować pod tym postem). Podpisałem też oświadczenie z nimi, że wyrażają zgodę na prowadzenie działalności w tym lokalu do którego mają prawa własności. Akt własności (notarialny) też skserowałem.
Tak przygotowany – VAT-R, oświadczenie, które dała mi babeczka w US (można wypisać to na miejscu), oświadczenie o zgodzie na prowadzenie działalności w lokalu, umowa o użyczenie i akt własności – poszedłem do US w Katowicach i złożyłem w rejestracji. Pani bardzo się ucieszyła, że jestem perfekcyjnie przygotowany. Od tej pory można wystawiać FV.

Urząd Gminy

Rodzice musieli iść do Gminy i w dziale podatków zgłosić, że 4m kw. będą używane w domu na rzecz działalności gospodarczej. Trzeba mieć przy tym dowód i akt własności. Przy okazji skorygowali nam wymiary działki. Za używanie pod DG tego kawałka pokoju życzą sobie ok 17zł/m podatku rocznie (ok 60gr jest za standardowe mieszkalne). Ten podatek pokrywają właściciele domu.

ZUS

Tu nie trzeba w ogóle chodzić 🙂 Założyłem konto w ZUS PUE. Przez przypadek założyłem konto jako “zwykły śmiertelnik” bez podpisu profilem zaufanym, przez co musiałem iść się potwierdzić w ZUS że ja to ja. Byłem i załatwia się to w minutę. Zapytałem też Pana o moje konto do składek, bo teraz od stycznia będzie jedna składka i jedno indywidualne konto. Wydrukował bez problemu i powiedział też kiedy mam płacić pierwszą składkę.

Mit kontroli z US

Tak. Pani w okienku w US powiedziała, że mają teraz przykaz sprawdzać czy siedziba firmy nie jest słupem. Więc pewnie ktoś się zgłosi, ale może telefonicznie tylko. Chodzi tylko o weryfikację czy faktycznie właściciel domu wie że tam jest firma i czy wyraża na to zgodę. Dzięki umowom każdy się zabezpieczy przed komplikacjami. A warto dmuchać na zimne.

Tyle…

Jakby były jakieś pytania czy uwagi to śmiało, też dopiero uczę się tego wszystkiego i jest to moja pierwsza działalność w historii ludzkości.