Nowy projekt – to co chciałbym zrobić sam…

Nowy projekt – to co chciałbym zrobić sam…

Od niedawna zacząłem grzebać sobie nową rzecz, nowy projekt na własny rachunek. Nie mówiąc o nim nikomu, nie biorąc współpracowników. Na razie… Oczywiście na późniejszych etapach projektu nie jest możliwa praca nad projektem samemu. Da się to zrobić, ale trzeba być odpowiedzialnym za wszystko. Do tego dochodzi marketing i sprzedaż, gdzie programista taki jak ja może nie mieć kompetencji wystarczających do osiągnięcia na tym polu sukcesów, przez co polec. I to szybko.

Project technology

Projekt jest oparty o Firebase! (… już gdzieś to było?) Tym razem robię od początku projekt na jednej technologi, oczywiście ucząc się jej przy okazji. Firebase w tym przypadku daje sporo możliwości, które zachęcą użytkownika do pracy z takim systemem. Chociażby szybkość działania. Brak requestów do serwera, brak opóźnień, wszystko real-time. To otwiera furtkę do dynamicznych kalkulacji i dynamicznego zapisu danych w bazie, w zasadzie to co widzisz w systemie natychmiast jest już w bazie. Magia następuje wtedy, gdy dwóch użytkowników pracuje na tych samych danych, coś w stylu Google Docs. Jeden zapisuje, drugi natychmiast widzi zmiany u siebie, bez wymuszania requestów po dane, bez odświeżania strony.

Postępując według dobrych praktyk można osiągnąć wydajny system i opłacalny. Programowanie przy użyciu Firebase nie jest skomplikowane, przez co szybkie. W połączeniu z Angularem daje jeszcze więcej możliwości po stronie klienta. Prezentacja danych w odpowiedni sposób, akcje i działania na stronie – just Angular. Dorzucasz do tego jakiś Bootstrap czy coś i jest projekt. Natomiast trzeba się zastanowić nad tym “dorzucaniem”. Dorzucisz za dużo i zabijasz projekt od środka. W prosty sposób można przeładować projekt niepotrzebnymi rzeczami. I tego chcę uniknąć. Można tez napisać swój styl od zera, tu z pomocą przychodzi np. preprocesor SASS, gdzie robi się to łatwo, szybko i bezboleśnie. Można fajnie oddzielić sobie warstwę stylu, podmieniać na całkiem nowy, manipulować i zarządzać.

Ale do rzeczy!

Systemik do budżetu domowego. Mówi Ci to coś? Wszelkie kalkulacje w tym temacie, zarządzanie wydatkami, kontami, budżetami. Jedno miejsce, jeden sposób. Aplikacja webowa z możliwością uruchomienia na telefonie jako natywna. Wstępnie modelem biznesowym będzie freemium – darmowy pierwszy miesiąc z uruchomionymi wszystkimi funkcjami, po miesiącu część podstawowych, ale bardzo wartościowych funkcji pozostanie darmowe, za pozostałe planuję abonament. Natomiast opłata nie przekroczy 50zł/mc (~10€, ~15$). Przyrównuję do euro i dolara ponieważ aplikacja będzie wielojęzykowa od razu, ale jako pierwsza pojawi się po polsku. Na ten moment jest już zaimplementowana architektura aplikacji, autoryzacja użytkowników oraz pierwsze moduły kalkulacji – dochody, budżety i wydatki. Aplikacja już pokazuje bilans dla tych danych.

Puenta

W sumie… projekt już ma swoje demo… nie wiem na co ja czekam…