Zmiany w Monly – wersja 0.5.3 – co nowego?

Post navigation

Kodowanie

Zmiany w Monly – wersja 0.5.3 – co nowego?

Monly.pl to aplikacja do zarządzania swoim budżetem domowym. To jak została zbudowana i dlaczego mogliście przeczytać w jednym z ostatnich wpisów. Jednak aplikacja ta nigdy nie zostanie finalnie ukończona! A to dlatego, że ciągle będzie rozwijana i ciągle coś będzie w niej do dodania, do rozwinięcia, do ulepszenia.

Ostatni update to numerek 0.5.3. Nie ukazał się na razie żaden nowy moduł, jednak usprawniłem wiele rzeczy i wiele elementów zostało poprawionych. Poprawki wynikały z doświadczeń użytkowników, którzy już z tej aplikacji korzystają od jakiegoś czasu, a w zasadzie od samego początku, kiedy pierwszy szkic pojawił się publicznie. Pojawiło się dużo zapytań o funkcjonalności, które są obszerne i nie da się ich szybko zrobić, zaimplementować. Zostaną one zrobione, natomiast nie ukażą się szybko w aktualizacji.

Planowane duże usprawnienia

Konta

Jednym z takich większych usprawnień jest dodanie funkcjonalności podziału na konta. Powiedzmy, że użytkownik posiada konto rozliczeniowe w banku, konto oszczędnościowe, gotówkę jako portfel, i na przykład jeszcze dodatkowe konto wspólne z partnerem. Użytkownik chciałby wydawać pieniądze z każdego z tych kont lub “przelewać” pomiędzy nimi pieniądze. Na ten moment nie ma takiej funkcjonalności w aplikacji. Ale taki ficzer jest już w trakcie implementacji i pewnie ukaże się w wersji 0.6.x. Będzie to widoczne poprzez nową podstronę/zakładkę służącą do zarządzania swoimi kontami.

Użytkownik będzie mógł “przelewać” tam pieniądze z jednego konta na drugie. Odnotowanie na przykład wypłaty z bankomatu będzie wynikiem przelania pieniędzy z konta bieżącego na gotówkę. Oczywiście trzeba będzie opisać sobie taką akcję nazwą jak do tej pory np. w wydatku. Funkcjonalność ta będzie też wpięta w całość aplikacji. Szczególnie w odnotowywanie wydatków. Dodajemy wydatek i zaznaczamy z którego konta został ten wydatek poniesiony. Konta na razie nie będą spięte z dochodami. W zakładce kont będzie można z puli dochodów wrzucić na odpowiednie konto pieniądze.

Współdzielone dane

Kolejną rzeczą, która była dość często wspominana to łączenie dwóch lub kilku kont użytkowników w jedno. Znajomy stwierdza, że chciałby aby on i jego partnerka widzieli te same dane. Dodatkowo chcieli by, aby w aplikacji było zaznaczone, że On wydał w sklepie A kwotę Y. A Ona w tym i tym dniu wydała kwotę Z w sklepie B. Mają wspólne pieniądze, więc i wspólny budżet wydatków. Posiadają też wspólne dochody, a przynajmniej składają je razem na poczet miesiąca. Rozwiązaniem problemu jest na ten moment zalogowanie się na konto partnera lub założenie wspólnego konta w aplikacji, jednak nie ma możliwości (oprócz ręcznego wpisania opisu) aby automatycznie aplikacja zaznaczała kto ile wydał.

Po aktualizacji natomiast będzie to działało na zasadzie udostępnienia swojego konta. Każdy z użytkowników zakłada konto osobno – swoje prywatne. Następnie jeden z nich udostępnia drugiemu swój widok za pomocą funkcjonalności. Użytkownik, któremu udostępniło się widok swoich finansów może edytować je, dodawać, usuwać na takich samych zasadach jak właściciel tych danych, jednak każda akcja będzie odnotowana automatycznie w systemie. Użytkownik, któremu dane zostaną udostępnione będzie mógł prowadzić swój budżet i wspólny (udostępniony). Dodana zostanie funkcjonalność przełączania się pomiędzy tymi dwoma widokami, zapewne na zasadzie zakładki lub ustawienia.

Aktualizacja – 0.5.3

Bilans

Został zmieniony wygląd tabeli z progresem wydatków i z podsumowaniem. Teraz podsumowanie jest po prawej stronie w wersji desktopowej i jest znacznie czytelniejsze niż – tak jak wcześniej – u dołu tabeli. Widget podsumowania inspirowany paragonem czytelnie pokazuje najważniejsze sumy, które są przydatne na bieżąco. Tabela z bilansem również się nieco zmieniła. Nie jest to już stricte tabela, ale wiersze odpowiadające każdemu z budżetów. Najbardziej uwidocznione zostały paski postępu wydatków, tak aby na pierwszy rzut oka użytkownik wiedział czy może jeszcze wydać coś w ramach tych budżetów czy już zbliża się do limitu lub czy przekroczył zaplanowany budżet. Dotychczasowo mało widoczne powiadomienia odnośnie przekroczeń budżetów powędrowały pod sekcję z podsumowaniem i są bardziej rzucające się w oczy.

Widok bilansu - Monly.pl

 

Wydatki

Moduł z wydatkami również otrzymał nowy wygląd. Stary wykres wydatków na każdy dzień miesiąca przesunięty został na lewą stronę, co udostępniło wiele miejsca poniżej na inne podsumowania i wykresy. Dzięki temu pojawił się nowy – Tygodniowe zestawienie. Jest to wykres wydatków według dnia tygodnia. Pokazuje, w których dniach tygodnia użytkownik wydaje najwięcej. Wynikiem może być wyłapanie tendencji do wydatków w określonych dniach tygodnia.

Natomiast lista wszystkich wydatków – prawa strona ekranu – jest teraz posortowana i zgrupowana według dat. Każda data posiada sumę wydatków w tym dniu. Lista ta będzie rozbudowywana jeszcze w kolejnych wersjach, ponieważ na ten moment istnieje możliwość jedynie usunięcia wydatku, a po aktualizacji będzie można go edytować (poprzez popup podobny do tego od dodawania wydatku). Kolory wyróżniające na liście wydatków będą zależały od kolorów budżetów. To właśnie przy dodaniu budżetu będzie można określić kolor każdego z nich, wtedy nasza lista wydatków będzie jeszcze bardziej czytelna. Nadawanie kolorów pojawi się w najbliższych wersjach aplikacji.

Popup z dodawaniem wydatku zmienił swój wygląd pod względem użyteczności na urządzeniach mobilnych – pole do wpisania daty zostało zastąpione widocznym kalendarzem. Po tym zabiegu wystarczy jedno kliknięcie zamiast dwóch (a czasem nawet dodatkowo przesunięcia widoku w dół).

Widok wydatków - Monly.pl

 

Oszczędności

Ostatni moduł, który przeszedł zmiany w tej wersji. Zmienione zostało podsumowanie oszczędności bieżącego miesiąca, analogiczne do pozostałych podsumowań. To podsumowanie jednak różni się od innych. Aplikacja swoją ideą ma na celu promowanie oszczędzania pieniędzy, dlatego widget ma za zadanie pokazać użytkownikowi ile może zaoszczędzić i uświadomić, że jest to bardzo łatwe i możliwe.

Widok oszczędności uzyskał również cząstkowe i ogólne kalkulacje sum takich jak średnie miesięczne oszczędności na podstawie ostatniego roku, ile użytkownik chce zaoszczędzić względem poprzedniego miesiąca, jakim procentem jego dochodu są oszczędności w tym miesiącu, oraz najważniejsze (!) ile pieniędzy do tej pory zaoszczędził. Na widoku oszczędności użytkownik ma również możliwość kalkulacji ile pieniędzy zaoszczędzi na koniec wybranego miesiąca. Kalkulacja odbywa się na podstawie średniej kwoty oszczędności z ostatnich dwunastu miesięcy.

Widok oszczędności - Molny.pl

 

Zapraszam

Na ten moment to wszystkie z usprawnień i modyfikacji aplikacji do zarządzania budżetem domowym – Monly.pl. Zapraszam oczywiście do aktywnego testowania aplikacji i dzielenia się spostrzeżeniami na jej temat. Jak widać wiele z nich było przydatnych i istotnych. Wiele uwag nawet może być oczywistych, a ja zwyczajnie problemu nie wyłapię. Jak wiemy programista zawsze przechodzi prawidłową ścieżkę w aplikacji, a dopiero końcowy użytkownik powie Ci czy aplikacja jest super czy jest do niczego. Dlatego zapraszam wszystkich zainteresowanych zarówno testowaniem aplikacji jak i korzystaniem z niej, jeśli uważacie, że jest Wam przydatna w takim samym stopniu jak mi.

monly.pl